• odbor 3767 M

• Profil absolventa

odboru 3767 M dopravná akadémia

Hlavný cieľ študijného odboru:

-  pripraviť absolventov so širokým všeobecným  i odborným vzdelaním, nevyhnutným pre výkon dopravno-podnikateľských funkcií v dopravných podnikoch, ale aj v tuzemskom i medzinárodnom obchode.

-      všeobecné vzdelávanie dáva predpoklady pre permanentné vzdelávanie i prípadné vysokoškolské štúdium. Študijný odbor pripravuje absolventa so širokým všeobecnovzdelávacím základom. Obsah učiva všeobecnovzdelávacích predmetov je koncipovaný tak, aby dotváral odborný profil absolventa. Absolvent odboru má zvládnuté učivo informatiky i dvoch cudzích jazykov.

-   odborné vzdelávanie umožňuje absolventovi získať odborné teoretické vedomosti, prostredníctvom  ktorých je schopný samostatne vykonávať ekonomické činnosti súvisiace s obchodom a prepravou v rôznych druhoch dopravy a tiež s obchodno-podnikateľskou praxou, spojené so získavaním a spracúvaním informácií v oblasti dopravy, logistiky, prepravy a  zasielateľstva, zásobovania,  odbytu, marketingu, manažmentu, vo vedení administratívy, písomnej a elektronickej komunikácie, etiky v podnikaní, účtovníctva a finančného hospodárenia.

-    prax integruje vedomosti, zručnosti, postoje a návyky tak, aby ich bol absolvent schopný aplikovať v praxi, aby vedel pracovať samostatne aj v kolektíve, a aby bol adaptabilný v príbuzných odboroch činnosti.

-    štúdium voliteľných predmetov umožňuje odbornú orientáciu podľa možností školy, potrieb regiónu, záujmov a schopností žiaka a ich voľbou sa dotvára odborný profil absolventa.

-     na základe vedomostí a spôsobilostí nadobudnutých počas štúdia získa absolvent predpoklady pre ďalší samostatný rozvoj a celoživotné vzdelávanie.

Pracovné  uplatnenie:

-         odborný ekonomický pracovník v rôznych formách dopravných a prepravných podnikateľských subjektov.

-       v pracovných pozíciách ako logistik, administratívno-technický pracovník v odvetví dopravy, prepravy a ekonomiky, s možnosťou uplatnenia v podnikoch realizujúcich dopravnú, prepravnú, skladovaciu a logistickú činnosť, súkromný podnikateľ v oblasti zasielateľstva.