• odbor 3739 M

• Profil absolventa

odboru 3739 M elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách

Absolvent študijného odboru 3739 M elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách je kvalifikovaný pracovník schopný samostatne vykonávať práce pri projektovaní, konštrukcii, výrobe, montáži, ako aj v prevádzke a údržbe elektrotechnických inštalácií a zariadení špeciálne v doprave a telekomunikáciách poznajúc špecifiká elektrotechnických systémov v týchto odvetviach.

Pre kvalifikované vykonávanie uvedených činností získava absolvent štúdiom široký odborný profil s nevyhnutným všeobecným vzdelaním, s dostatočnou adaptabilitou, logickým myslením a schopnosťou aplikovať nadobudnuté vedomosti pri riešení problémov samostatne aj v tíme. Rozsah získaných vedomostí mu umožňuje sústavne sa ďalej vzdelávať, zaujímať sa o vývoj vo svojom odbore štúdiom odbornej literatúry a časopisov, používať racionálne metódy práce technika a využívať odborné manuálne spôsobilosti. Získané vzdelanie dáva absolventovi predpoklady konať cieľavedome, rozvážne a rozhodne v súlade s právnymi normami spoločnosti, zásadami vlastenectva, humanizmu a demokracie.

Po maturitnej skúške má možnosť vykonať skúšky odbornej spôsobilosti elektrotechnikov §21 od.3 podľa vyhlášky MPSVaR č.508/2009 Z.z. a metodického usmernenia č.9/2010 a č.8/2014 MŠVVaŠ SR.

Po nástupnej praxi je pripravený na výkon činnosti technika konštrukčného, technologického, montážneho a prevádzkového charakteru, ale aj na ďalšie funkcie v odborných útvaroch. Odbornou praxou a ďalším štúdiom si ďalej zvyšuje kvalifikáciu.

Uplatnenie: rušňovodič, elektrotechnológ, kontrolór, energetik, revízny technik.